Leczenie kanałowe pod mikroskopem to nieustanny postęp rozwoju medycyny, technologii medycznej i stomatologii daje wiele możliwości usprawniania pracy specjalistów, zmniejszania bólu u pacjenta oraz minimalizowania ingerencji i inwazyjności zabiegów.
Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem polega na powiększeniu obrazu leczonego zęba od 6 do 25 razy za pomocą wysokiej klasy mikroskopu operacyjnego.
Duże powiększenie umożliwia wgląd do komory zęba, powiększenie obrazu korzeni i kanałów korzeniowych, niewidocznych gołym okiem, a także uwidocznienie zębów trzonowych, znajdujących się w głębi jamy ustnej, co utrudnia ich leczenie w warunkach zabiegów przeprowadzanych bez mikroskopu. Tak dokładny obraz pozwala na precyzję w wykonywaniu zabiegu leczenia kanałowego, ograniczenie ryzyka reinfekcji, czyli zakażania odsłoniętych kanałów zęba podczas dłuższego leczenia rozłożonego na wiele zabiegów.
Mikroskop pozwala na dokładne oświetlenie pola wykonywania zabiegu leczenia kanałowego i uwidocznienie miejsc wymagających leczenia, oczyszczenia lub uzupełnienia. Mikroskop podczas zabiegu znajduje się tuż nad głową pacjenta, na specjalnym wysięgniku z możliwością regulacji jego pozycji.
Leczenie to stosuje się gdy morfologia zębów utrudnia prawidłowe leczenie za pomocą samych narzędzi, np.gdy korzenie zęba są zakrzywione, gdy światło ich kanałów jest zamknięte.
Leczenie pod mikroskopem ma ogromne zastosowanie przy ponownym leczeniu kanałowych oraz umożliwia usuwanie złamanych narzędzi pozostawionych w świetle kanału.
W naszym gabinecie stosujemy mikroskop od wielu lat, nasze doświadczenie jest wciąż stymulowane wieloma szkoleniami by wciąż móc naszym Pacjentom proponować coraz lepsze i bardziej komfortowe sposoby leczenia kanałowego.
By leczenie kanałowe spełniało wysokie standardy oprócz mikroskopu, używamy ENDOMETRU, urządzenia do mierzenia długości leczonych kanałów. Pozwala ono w pełni być pewnym, iż opracowaliśmy cały kanał na całej jego długości.
Pierwszym jednak krokiem przed rozpoczęciem takiego leczenia jest konieczność zrobienia zdjęcia RENTGENOWSKIEGO. Oczywiście u nas jest to standard dzięki posiadanemu sprzętowi do RADIOWIZJOGRAFII.
Gdy mamy podjętą decyzje o rozpoczęciu leczenia kanałowego i wiemy jak zbudowany jest ząb, z ilu korzeni (kanałów) i jaki maja kształt, rozpoczynamy ich opracowanie mechaniczno – chemiczne. Do tego używamy również najnowsze urządzeń MIKROMOTOR ENDODONTYCZNY WRAZ Z NARZĘDZIAMI ROTACYJNYMI (są one wykonane z unikalnego stopu niklowe tytanowego). Po opracowaniu musimy szczelnie wypełnić oczyszczone kanały by nie doszło do reinfekcji. W naszym gabinecie stosujemy wyłącznie systemów do zamykania PŁYNNĄ GUTAPERKĄ, która szczelnie zamyka całe światło leczonych kanałów. Dalsze postępowanie zależy od lekarza i pacjenta my zalecamy założenie korony, by wzmocnić i tak już osłabiony leczeniem ząb.